Yükleniyor...

3. Havalimanı vurgunu: Ak Parti ve kripto Yahudi Ülker'ler üçüncü havaalanında vurgun mu yaptılar?

3. Havalimanı vurgunu: Ak Parti ve kripto Yahudi Ülker'ler üçüncü havaalanında vurgun mu yaptılar? İŞTE ÜLKER'İN ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI V...


3. Havalimanı vurgunu: Ak Parti ve kripto Yahudi Ülker'ler üçüncü havaalanında vurgun mu yaptılar?
3. Havalimanı vurgunu: Ak Parti ve kripto Yahudi Ülker'ler üçüncü havaalanında vurgun mu yaptılar?


İŞTE ÜLKER'İN ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI VURGUNUNUN BELGELERİ


Tayyip Bey'e yakınlığı ile bilinen ÜLKER gurubu, 2006 yılında, Arnavutköy'ün kuş uçmaz kervan geçmez bölgesi Dursunköy Karahalil Çiftliği mevkisinden tam 3 milyon 630 bin 821 metrekare (3,600 dönüm) arazi satın aldı.

Bu arazilerin tapusu ÜLKER Gurubu'na ait merkezi Üsküdar Kısıklı'da olan YILDIZ HOLDİNG bünyesindeki SOFT METAL ve GİZ AJANS ÜZERİNE yapıldı. Bu iki şirket, 2006 Mart - Nisan aylarında, neredeyse bölgedeki tüm arazileri satın aldı.

O günlerde 3. Köprü ve 3. Havaalanı gündemde yoktu, kimselerin bilmediği, adı bile geçmeyen bu projelerin o arazilerin ortasından geçeceğini ÜLKER nereden bilmiş olabilir sizce?

Yıllar sonra, 3. Boğaz Köprüsü uzantı yolu ve 3. Havaalanı ÜLKER'in aldığı bu arazilerin tam ortasından geçiverdi, ne tesadüf (!) değil mi?


Bu iki şirket, 3. Havaalanı ihalesi yapılmadan sadece 1 gün önce, 2 Mayıs 2013 günü, kapanış dilekçelerini verdiler.

ÜLKER, kapanan şirketlerinin üzerinde olan arazileri 31 Mayıs 2013 günü TOKİ'ye 326 milyon 773 bin TL bedelle devretti. Köylülerden metrekaresi 1 - 2 TL civarında alınan araziler, TOKİ'ye 90 TL'ye satıldı. ÜLKER'in bu vurgundan net karı 300 milyon TL civarında.
Ancak, ÜLKER, bu 326 milyon 773 bin TL'yi alıp gitmedi. TOKİ ile bir "Hasılat Paylaşımlı Gelir Ortaklığı Sözleşmesi" imzaladı. Yani, sattığı bu arazi üzerinde ilerde TOKİ tarafından yapılacak olan tüm inşaatların gelirlerinden de pay kaptı.TOKİ ile yaptığı sözleşmeden elde edeceği gelirlerle birlikte ÜLKER'in vurgunu 2 milyar TL'yi aşıyor. 1 küsur milyar dolarlık vurgun İlerde değerleneceğini bilmedikleri arazilerini köylülerin elinden yok bahasına kapatmak, vurgun vurmak için bir hükümet yandaş bir şirketle ortaklaşa kumpas kuruyorsa, bu hükümetin demokratik ve meşru olduğundan söz edilebilir mi?

Meşru ve demokratik bir hükümet, vatandaşın malını ucuza kapatıp vurgun vurmak için kumpas kurar mı, vatandaşını kazıklar mı? "Müslümanız" diye övünen hükümet, "Helal gıda üretiyoruz" diye övünen şirket, bu yaptıklarını nasıl tevil edecekler?

AKP, ÜLKER ve TOKİ 2 gündür ölüm sessizliği içinde...

| Bekir Batu
Aydınlık
yolsuzluk ve usulsüzlükler 7304145696029384932

Yorum Gönder

Ana Sayfa item

Bu hafta öne çıkanlar

E-posta bültenine kaydol