Yükleniyor...

Amalgam diş dolgusunda civa tehlikesi: Amalgam Dolgular Yüksek Derecede Toksik Elemental Civa Yaymaktadır

Amalgam diş dolgusunda civa tehlikesi Amalgam / Civalı Diş Dolgusu Zehirlenmesi Çoğu zaman gözden kaçan fakat aşırı derecede önemli zehirli ...

Amalgam diş dolgusunda civa tehlikesi
Amalgam diş dolgusunda civa tehlikesi


Amalgam / Civalı Diş Dolgusu Zehirlenmesi

Çoğu zaman gözden kaçan fakat aşırı derecede önemli zehirli madde kaynaklarından biri gümüş rengi (civalı) amalgam dolgulardır. Bu durumun farkında olan kişiler ise ulaşılabilir olan bilgilerin karmaşasında kafa karışıklığı yaşamaktadır. Ne yazık ki, diş sağlığı malzemeleri ticaret organizasyonları ve yetersiz ve bilimsel normlardan uzak olarak yapılmış araştırmaların raporları durumu karmaşıklaştırmaktadır.

İşte amalgam hakkında bazı gerçekler:


Çocuklarda Beyin Hasarına Yol Açmaktadır

1998 Şubat ayında dünyanın önde gelen civa araştırmacılarından bir grup bilim insanı amalgam dolgulardan vücuda salınan civanın çocuklarda kalıcı beyin, böbrek ve bağışıklık sistemi hasarına yol açtığını duyurdu.
Amalgam Dolguların Sinir ve Sindirim Sistemi Sorunlarıyla Bağlantısı Ortaya Çıktı

Civa ve yan etkileri ile ilgili ilk geniş ölçekli epidemiyolojik çalışmada, incelenen sindirim sistemi, uyku düzeni, konsantrasyon, hafıza ile ilgili sorunların, motivasyonsuzluk, huzursuzluk gibi belirtilerin ve diş eti kanamaları ve diğer ağız hastalıklarının amalgam dolgular ile bağlantılı olduğu görülmüştür.

Civanın Alzheimer ile Bağlantısı Bulundu

Saygı değer araştırmacı Dr. Boyd Haley ve bilim insanlarından oluşan araştırma takımı civa ve Alzheimer ilişkisini inceleyen bir araştırma yaptılar. İnsan ve sıçan arasındaki boyut farkı göz önüne alınarak yapılan çalışmada sıçanlar bir süre boyunca civa buharına maruz bırakıldı. Bu deney sonrasında sıçanlarda Alzheimer’dan farklı olmayan bir doku hasarı meydana geldi. Aynı deney tekrarlandığında yine aynı sonuç elde edildi. Dr. Haley bu çalışması sonrasında kendisinin ve eşinin ağzında bulunan bütün amalgam dolgulardan kurtulacağını belirtti.
1970’lerden Beri Kullanılan Amalgam Dolgular Daha Tehlikeli

Son 30-40 senedir kullanılan civalı dolgular non-gamma-2 (ağır bakır) türünden ve bu tür amalgam dolgular, eski tip amalgam dolgulardan birkaç kat daha fazla civa yaymakta.
Amalgam Dolgular Yüksek Derecede Toksik Elemental Civa Yaymaktadır

Civa, bilinen en zehirli elementlerdendir. Dolgulardan salınan civa yüksek derecede zehirli civa buharı içermektedir.

Amalgam Dolgular En Büyük Civa Kaynağı

İsveç’e yapılan çok sayıda çalışmaya dayanarak Dünya Sağlık Örgütü’nün 1991 tarihli inorganik civa raporunda amalgam dolgulardan salınan civanın su ürünleri tüketiminden maruz kalınan miktarın 4 katı olduğunu belirledi. Daha yeni tarihli birçok çalışma da bu görüşü destekler niteliktedir. Vücuda emilen civa miktarı ise kişiden kişiye değişmektedir.
Altın Kaplamalar, Sakız, Diş gıcırdatma, Bilgisayar Ekranları Civa Salınımı Arttırmaktadır

Sakız çiğnemek, diş gıcırdatmak, bilgisayar ekranlarıyla temas, altın kaplama veya dolgular, diş fırçalamak, diş telleri, yemek çiğnemek civalı dolgulardan civa salınımını arttırmaktadır.
Zehir kümülatif olarak iç organlarda toplanmaktadır

Dolgulardan salınan civa beyinde, hipofiz bezlerinde, böbrek üstü bezlerde ve vücudun diğer kısımlarında birikmektedir.

Civalı Amalgam Dolgular Porfirinleri etkilemektedir

Amalgamlarını henüz söktüren hastalar üzerinde yapılan ilk detaylı biyokimya analizinin sonuçları, kırmızı kan hücrelerine oksijeni taşıyan hem sentezi için gerekli olan porfirin salınımın azaldığını göstermiştir, ve bu tek olumsuz biyokimyasal değişim değildir.
Diğer hastalıklara potansiyel katkıları

Amalgam dolgulardan salınan civanın MS, Parkinson, IBS (spastik kolon), üreme bozuklukları, allerjiler ve birçok çeşit diğer hastalığın bazı vakalarında etkili faktörlerden biri olduğu kabul edilmiştir.

Civa anne yoluyla fetüsün beyninde ve iç organlarında birikmektedir


Civalı dolgular fetüsün beyninde, böbreklerinde ve karaciğerinde civa birikmesine sebep olmaktadır. Civa, aynı zamanda, anne sütü ile bebeğe de geçmektedir.

Düzgün sökülen amalgam dolgulardan sonra sağlığın iyiye gittiği gözlenmiştir

Ortomoleküler Tıp dergisinde yayınlanan yeni bir makaleye göre amalgam dolguları uygun yollarla sökülen 118 hastanın klasik civa zehirlenmesi belirtilerinin %80inden ya tamamen kurtulduğu, ya da bu belirtilerin hafiflediği görülmüştür. Çoğu vakada civa zehirlenmesi belirtilerinin kaybolması 6 ila 12 ay arası bir zaman almıştır.

Dünyaca ünlü uzmanlar potansiyel tehlike hakkında hemfikirler

Dental ticaret organizasyonlarının aksine, toksikologlar ve tıbbi araştırmacılar civa kullanımı konusunda endişeliler. Dünya Sağlık Örgütü’nün baş toksikoloğu Lars Friberg, güvenlik sebebiyle civanın dental tedavilerde kullanımın uygun olmadığını belirtmiştir.

Kanada Grup Davası

Kanadalılar, hükümetin amalgam dolguların zararını bildiğini ve bu zararlar hakkında halkı uyarmadığını söyleyerek büyük bir grup davasına hazırlanıyor. Amerika’da amalgam dolgu ve aşılarda bulunan civa ile ilgili yasal düzenlemeler yürürlüğe girmeye başladı.

Elbette, herkes amalgam dolgulardan civa zehirlenmesi belirtileri yaşamamaktadır. Fakat, esasen, amalgam dolgu sahibi olan herkesin vücudunda gerçek bir civa birikmesi mevcuttur. Yeni non-gamma-2 türü civalı dolguların vücuda ne kadar hasar verdiğini zaman gösterecektir.

İnsanların amalgam dolguları çıkarır çıkarmaz iyileşeceklerini düşünmelerini ise tavsiye etmiyorum. Çoğu insan amalgam dolgularını çıkarttırmaktan fayda görmüş, birçoğu da tamamen iyileşmiştir. Bu iyileşmeyi gösteren insanların temsil ettiği %80lik grup, amalgam dolgulardan kötü yönde etkilendiklerini düşünmek için iyi sebepleri olan kişilerdir. Genel nüfusun, amalgam dolguların çıakrtılmasından itibaren bir yıl içerisinde iyileşen kısmı büyük ihtimalle %80’den azdır. Amalgamlarınızı, en azından vücudunuzda daha fazla civa birikmesi olmasını ve ileride daha başka sağlık sorunlarıyla karşılaşmayı engellemek için çıkarttırmanızı tavsiye ediyorum.

Amalgam dolgular yalnızca “IOAMT civalı amalgam dolgu çıkarma” protokolüne aşina olan diş hekimleri tarafından çıkarılmalıdır. Bu diş hekimleri aynı zamanda kompozit dolguların yerleştirilmesinde de deneyimli olduklarından amalgam dolguların zararsız kompozit dolgularla değiştirilmesi işleminde başarılı olmaktadırlar.

Biyouyumluluk testleri hangi kompozit materyallerin kullanılacağı hakkında detaylı bilgi vermektedir. Ben, kompozit, yani plastik dolguların, metal dolgulardan (mesela altın) daha güvenli olduğunu düşünüyorum. Diğer metal dolgular elbette ki amalgam dolgular kadar zararlı değillerdir fakat plastik dolgular tercih edilmelidir. Yeni dolgu metodlarına aşina olmayan diş hekimlerine kompozit dolgu yaptırılmamalıdır.

(kaynak: http://www.holisticmed.com/dental/amalgam/)
sağlık 3704561531264785100

Yorum Gönder

Ana Sayfa item

Bu hafta öne çıkanlar

E-posta bültenine kaydol